Nicolai Rekdahl: En tålmodig lagspiller for våre kunder
Sammen med resten av det nye kundesuksess-teamet i Framsikt, skal Nicolai Rekdahl bli en aktiv medspiller i kommunenes hverdag. Fra å jobbe på Support og vente på at kundene stiller spørsmål, skal han nå selv ta kontakt med kunder for å sikre at alle får den støtten og oppfølgingen de trenger.
Nicolai startet i Framsikt i mars 2023 og feirer denne måneden sitt treårsjubileum i selskapet. Samtidig runder han snart 30 år. Reisen startet som trainee i Bø i Vesterålen, et sted han beskriver som et morsomt sted å bo og jobbe. Nå har han base på Skøyen i Oslo, og har nylig startet i rollen som kundesuksess-rådgiver.
Erfaring som kommer kunden til gode
Overgangen fra support-rådgiver til kundesuksess-rådgiver har vært naturlig, forteller Nicolai. Han tar med seg kunnskap om hvordan systemet fungerer og hvilke muligheter som finnes. Arbeidet handler fortsatt mye om gode kunderelasjoner.
— Jeg møter folk som har et behov, og prøver å dekke det. Enten det er en feil i systemet eller et ønske om å få mer nytteverdi ut av modulene, er målet alltid at kunden skal bli fornøyd.
«Vi hjelper kommunen med å skape en rød tråd. Når de bruker systemet slik det er lagt opp, får de størst nytteverdi. Min jobb er å sørge for at de oppnår det de ønsker med verktøyet.»
Jakten på den røde tråden
For Nicolai er det viktigste at systemet oppleves sømløst for de som bruker det hver dag. Han forklarer ofte jobben sin til venner ved å si at han hjelper kommunene med alt de gjør, fra planer, årsbudsjett og økonomiplan til rapportering.
— Vi hjelper kommunen med å skape en rød tråd. Når de bruker systemet på en god måte, får de størst nytteverdi. Min jobb er å sørge for at de oppnår det de ønsker med verktøyet.
En typisk dag som rådgiver
Med ansvar for rundt 120 kunder er arbeidsdagen preget av mange statusmøter med økonomisjefer, controllere og superbrukere, altså de som bruker systemet mest. Nicolai jobber for å bli kjent med hver enkelt kommune og finne ut «hvor skoen trykker».
— Det morsomste er jo når kundene er fornøyde, men det er også givende å snu en vanskelig situasjon. Hvis en nøkkelperson slutter i en kommune, kan det være tøft for de nye å sette seg inn i alt. Da er det spennende å kunne hjelpe dem slik at de får god flyt i systemet igjen, og kan bruke verktøyet slik det er tenkt.
«Det morsomste er jo når kundene er fornøyde, men det er også givende å snu en vanskelig situasjon. Hvis en nøkkelperson slutter i en kommune, kan det være tøft for de nye å sette seg inn i alt. Da er det spennende å kunne hjelpe dem slik at de får god flyt i systemet igjen, og kan bruke verktøyet slik det er tenkt.»
Proaktiv hjelp og hverdagsluksus
Sammen med kollegaene Guro og Eyvind i det nyopprettede kundesuksess-teamet, ser Nicolai frem til å jobbe mer proaktivt.
— Vi vil være «på» før kundene i det hele tatt trenger å si ifra. Det er mange som ikke melder behov når noe blir krevende, og de vil vi gjerne fange opp og støtte.
Når han ikke hjelper kommuner med virksomhetsstyring, prioriterer Nicolai det han kaller «hverdagsluksus»: å lage en ordentlig god middag fra bunnen av hver eneste dag. Han er også glad i å løpe og i musikk. Og selv om han spøker med at han spikker (han var tross alt Emil i Lønneberget på Halloween), er det hans rolige og tålmodige tilnærming han tar med seg inn i kundemøtene.
Trenger dere bistand eller en statusprat? Ta kontakt!
Om NAVN
Alder: snart 30 år
Avdeling/tittel: Kundesuksess-rådgiver
Utdanning/erfaring: Master i Statsvitenskap
Startet i Framsikt: 2023