Gjør politikerne tryggere i rollen med kurs fra Framsikt
23
mars, 2023
Skrevet av Anne Sigrid Hundere
Det er ingen hemmelighet at kommuneøkonomi er komplisert, om du er helt ny i kommunestyre eller har lang fartstid som kommunepolitiker. Framsikt tilbyr nå et eget kurs for politikere, hvor kommunal økonomiplanlegging står på agendaen.
En av kommunene som tok i bruk kurset i fjor var Ålesund kommune. De hadde stor nytte av et kurs tilpasset deres kommune.
Enkelt og forståelig språk
– Kommuneøkonomi er vanskelig når du ikke har bakgrunn fra fagområdet. Det er vår jobb i administrasjonen å sørge for at det forståelig og at politikerne forstår hvilke vedtak de fatter, sier Magnhild Molnes Giskegjerde, fagleder strategi og styring i Ålesund kommune.
Politikeropplæring skjer gjerne på starten av kommunestyreperioden. Ålesund valgte likevel å gi politikerne et tilbud i periodens tredje år: Politikerkurs fra Framsikt.
– Politikerkurset bygger stein på stein, med et språk som alle kan forstå, forteller Giskegjerde.
Magnhild Molnes Giskegjerde, fagleder strategi og styring i Ålesund kommune
Tilpasset kommunen
Kurset ble holdt av Framsikts rådgiver Sissel Marie Linge Ringstrøm, som tok turen til Ålesund. Kurset kan holdes både digitalt og fysisk, etter hva som passer kommunen best. I forkant hadde hun samtaler med blant annet Giskegjerde, slik at kurset ble tilpasset kommunen.
– I kurset ble det brukt terminologier og begreper som vi også bruker. Det sikrer at politikerne opplever språket som gjenkjennelig. Det var veldig nyttig at kurset kunne tilpasses etter hva vi i kommunen hadde størst behov for, sier Giskegjerde.
Diskuterer handlingsrommet
Kurset går blant annet igjennom effekt av demografisk utvikling, endring i lovpålagte oppgaver og hvordan kommunens handlingsrom kan økes ved å øke inntekter, effektivisere eller omprioritere.
– Selv om kurset ikke kan gi noen klare svar på akkurat hvilke prioriteringer som skal gjøres – det er politikerens ansvar og privilegium – diskuterer vi viktigheten av å løfte blikket og ta inn helheten, og ikke falle for fristelsen til å gi alt fokus til områdene man selv har sterkest tilknytning til, sier Ringstrøm, som er leder for Kunnskapssenteret i Framsikt.
Hva var tilbakemeldingene fra politikerne?
– At kurset var veldig bra. Også de mer erfarne politikerne opplevde at de hadde stor nytte av et slikt kurs. De skulle nok også gjerne sett at vi hadde samme kurs helt i starten av en ny kommunestyreperiode, sier Giskegjerde, som opplever at politikerne setter stor pris på bistand og støtte.
Meld på nytt kommunestyre til høsten
Påmelding er åpen og høstens kurs kan planlegges allerede nå!
Meld deg på vårt nyhetsbrev
Få siste nytt fra Framsiktbloggen rett i innboksen!
Les mer fra Framsiktbloggen
Slik sikrer vi gode løsninger for fremtidens krav
Verden endrer seg raskt. I Framsikt fornyer vi arbeidsmetodene våre med KI for å utvikle smartere og raskere løsninger, samtidig som vi ruster oss for de skjerpede kravene til digital sikkerhet. Les hva dette betyr for deg og din arbeidshverdag.
Aktiv eierstyring: Slik forenkles arbeidet med kommunale eierskapsmeldinger
Kommuner og fylkeskommuner eier og styrer store verdier gjennom selskaper, IKS-er og stiftelser. For å sikre at disse selskapene drives i tråd med fellesskapets interesser, er god eierstyring helt avgjørende. Det sentrale verktøyet i dette arbeidet er eierskapsmeldingen.
God styringspraksis: Slik tetter Framsikt gapet mellom tildelingsbrev og årsrapport
Et nytt notat fra Direktoratet for forvaltning og økonomistyring (DFØ) tegner et tydelig bilde av hverdagen i statlig sektor: Det er en positiv utvikling på flere områder. Likevel peker DFØ utfordringer som går igjen over tid: Det mangler ofte god nok informasjon om ressursene brukes effektivt og om tiltakene faktisk virker etter hensikten.