Samarbeid mellom Framsikt og KS Konsulent
23
Juni, 2021
Skrevet av Halvor Walla
Framsikt og KS Konsulent har en felles driver i våre samfunnsoppdrag om å bistå i utviklingen av bedre prosesser for virksomhetsstyring i kommunesektoren. Vi har over tid hatt gjensidig glede av faglig dialog om sektorens utfordringer.
Vi har gjennom våren snakket om hvordan vi kan forsterke dette samarbeidet og har blitt enige om å samarbeide på flere områder.
Framsikt og KS Konsulent vil samarbeide faglig om konferanser og kurs, blant annet vil KS Konsulent medvirke på flere sesjoner på årets Brukerforum. De har også vært en sparringpartner i utvikling av årets program. På årets Brukerforum så er det innstiftet en ny fagpris hvor den kommunen med den beste helthetlige virksomhetsstyringen vil kåres. Da er det sammenhengen mellom kommuneplanen, økonomiplanen som kommuneplanens handlingsdel og årsrapporten som vurderes. KS Konsulent ved Håvard Moe vil være juryleder.
Framsikt og KS Konsulent vil også i september 2021 gjennomføre felles rådgivermøter for faglig utvikling og diskusjon. Vi vil bla arbeide med utvikling av tjeneste- og rådgivningstilbud på disse områdene:
- Utvikling av langsiktige drifts- og investeringsanalyser (LDIP)
- Organisatorisk utvikling for utvikling av helhetlig virksomhetsstyring med fokus på hvordan ledelse og organisasjon best mulig kan følge opp gjennomføring av de mål, strategier og tiltak som vedtas i strategiske planer og kommuneplanens handlingsdel (økonomiplanen).
Vi ser fram til å kunne tilby webinarer og konkrete tjenester knyttet til disse områdene. Ta gjerne kontakt med oss eller KS Konsulent om dere har umiddelbare behov på disse områdene.
Framsikt vil fortsatt samarbeide med BDO om leveranse av KOSTRA Analyser samt at fagprisen for årets beste Økonomiplan på Framsikt Brukerforum fortsatt vil deles ut av en jury ledet av Bjørn Brox fra Agenda Kaupang sammen med Asbjørn Pedersen fra NKKF.
Meld deg på vårt nyhetsbrev
Flere nyheter
— Det har definitivt løftet meg i rollen som økonomisjef
Da Nils Magnus Kjenstad ble økonomisjef i Snåsa, kom han rett fra privat næringsliv og inn i et intenst budsjettarbeid. I tillegg startet kommunen innføring av Framsikt. Det ble en god drahjelp for den ferske økonomisjefen, som fikk tett oppfølging av Framsikts rådgiver for å forstå både systemet og kommunale økonomiprosesser.
– Kunne ikke ønsket meg en bedre start på arbeidslivet
Da Sara var ferdig med en mastergrad i Bergen, valgte hun en annen vei enn mange av sine medstudenter. I stedet for en karriere i storbyen, pakket hun alt hun eide i en liten varebil og satte kursen mot Bø i Vesterålen.
Hvordan følge opp målene i virksomhetsplanen?
Mange opplever at virksomhetsplanen forblir et statisk dokument fremfor å være det styringsverktøyet den er ment å være. Her får du de konkrete stegene for å lage en plan som faktisk engasjerer organisasjonen og sikrer gjennomføringskraft i hverdagen.