Samfunnsdelen som politisk styringsverktøy
22
juni, 2023
Skrevet av Anne Sigrid Hundere
Samfunnsdelen er ingen isolert plan, men inngår i et kommunalt plansystem som er i kontinuerlig bevegelse. Men hvordan sikre at kommuneplanens samfunnsdel blir et politisk styringsverktøy?
Rannveig Mogren, kommunedirektør i Gausdal kommune, fortalte under årets KomØk hvordan kommunen jobber for nettopp dette og hvordan kommunen bruker Framsikt for å få den røde tråden. Samfunnsdelen skal trekke opp både de lange linjene i kommunes utvikling og peke på innsatsområder for valgperioden som skal følges opp, blant annet i økonomiplanen.
Kommunestyret i førersete
Rannveig Mogren, kommunedirektør Gausdal kommune.
Et premiss for at den skal kunne være et politisk styringsverktøy for kommunestyre, er at den vedtas tidlig i valgperioden. At kommunestyre skulle være i førersete var derfor viktig for Gausdal kommune da de i 2021 startet arbeidet med ny samfunnsdel. Målet var en raskere planprosess samt tydeligere politisk kobling til handlings- og økonomiplan og annet planarbeid.
Mogren trekker fram særlig fire punkt som er viktig for å lykkes:
- Kommunal planstrategi som vedtas årlig, i forbindelse med Handlings- og økonomiplan.
- Tilrettelegging fra kommunedirektør
- Engasjement hos ordfører.
- Politisk arbeid med bred politisk representasjon.
I Gausdal oppnevnte de også en «politisk redaksjonskomite». Komiteen bestod av ordførere og en representant fra hvert av partiene i kommunestyre. De skulle jobbe med innholdet i kommuneplanens samfunnsdel, i tillegg til å bidra til et godt politisk eierskap inn mot egne partier og kommunestyre.
Suksesskriterier for administrasjonen
Mogren kunne fortelle at de i hele prosessen med ny samfunnsplan jobbet aktivt for å sikre felles forståelse av planens innhold og en bred tolkning av bærekraftmål. Ny samfunnsplan var en mulighet til å utforme felles mål, og få den røde tråden til handlings- og økonomiplanen.
Nettopp den røde tråden var en av grunnene til at Gausdal kommune i 2018 tok i bruk Framsikt. Kommunen anskaffet alle modulene samtidig, men tok først i bruk modulene Årsbudsjett, Økonomiplan, Politikermodulen, Rapportering og Analyse. Før de gradvis har tatt i bruk Planmodulen og Virksomhetsplan. Slik får de enklere visualisert den røde tråden, forteller Mogren, som også trekker frem webpubliseringene. De gjør budsjett og planer visuelt godt og tilgjengelig for innbyggere og politikere.
Bilde: Rannveig Mogren, kommunedirektør i Gausdal kommune, holder foredrag om samfunnsdelen som politisk styringsverktøy, koblingen til handlings- og økonomiplanen og hvordan kommunen har tatt i bruk Framsikt.
Meld deg på vårt nyhetsbrev
Få siste nytt fra Framsiktbloggen rett i innboksen!
Les mer fra Framsiktbloggen
Slik gjør du årsrapporten til et verktøy for læring og forbedring
Gode årsrapporter er viktig for styring, læring og politiske beslutninger i kommunene. Lær hvordan du som leder eller fagperson kan utarbeide en årsrapport som oppfyller lovkrav, gir innsikt til kommunestyret og skaper grunnlag for praktisk læring.
Sammenhengen mellom beste røde tråd og virksomhetsstyring
Skal vi ta en faglig- og forskningsmessige tilnærming til det vi søker å gjennomføre når vi forsøker å utpeke landets fremste kommuner på «beste røde tråd», er det ideelt sett søknen etter «beste helhetlige virksomhetsstyring» vi jakter. Denne tittelen gir imidlertid noen utfordringer.
Finalistene til fagprisen beste handlings- og økonomiplan
På Framsiktkonferansen vil vi også i år dele ut priser til kommuner og fylkeskommuner som har utmerket seg. En av disse er fagprisen for beste handlings- og økonomiplan 2026-2029. Nå er det klart hvilke tre kommuner som er med helt til finalen.