Utvikling av funksjonen for klimabudsjettering
23
Juni, 2021
Skrevet av Anne Sigrid Hundere
Vi merker stor interesse for klimabudsjettering i Framsikt, og vi er glade for å kunne bistå kommunene med dette viktige arbeidet, som samtidig er nytt for mange. I 2020 utarbeidet mer enn 20 kommuner klimabudsjett i Framsikt. På vårt webinar om hvordan klimabudsjettere i Framsikt, som vi holdt i vår, var det over 100 påmeldte. Vi ønsker å bidra til å gjøre det enkelt for kommunene å både lage, presentere og bruke klimabudsjettet som styringsverktøy.
Utviklingen av funksjonaliteten skjer derfor i tett samarbeid med en aktiv gruppe av pilotkommuner. Klimabudsjett er i Framsikt lagt inn som en del av den ordinære økonomiplan- og budsjettprosessen, i tråd med anbefalingene fra den nasjonale veilederen. Klimastatistikk hentes enkelt ut i Analysemodulen. Klimabudsjettet lages i Økonomiplanmodulen, hvor mål og tiltak for å nå klimamålene defineres. Klimatiltakene kan deretter følges opp i Virksomhetsplanmodulen og rapporteres på i Rapporteringsmodulen.
Utviklingssamarbeidet om klimabudsjettering sammen med pilotkommunene har høy prioritet fremover. Allerede i oppdateringen som kommer nå, som vil være tilgjengelig for pilot kommuner 28.juli og for øvrige kommuner 1. juli, skjer det forbedringer i hvordan en registrerer finansieringen av klimatiltakene, og hvordan klimatiltakene henger sammen med driftstiltak/investeringer. I modulen Kommunale planer blir det etter denne oppdateringen mulig å opprette klimatiltak.
Også gjennom sommeren er det planlagt store forbedringer. Aktuell utvikling er forbedret visning av hvordan klimatiltaket er knyttet til kommunens målhierarki, samt FN bærekraftsmål. Vi vil gjøre det enkelt å se detaljer for hvert klimatiltak og hvordan de er knyttet til mål, driftstiltak og investeringer. Derfor planlegger vi forbedringer av visningen av klimatiltak i web.
Vi ønsker også å forbedre klimagrafen, som viser historisk utslipp, referansebane og tiltakseffekten opp mot målene. Blant annet planlegges det forbedring av grafen i skjerm, samt at det skal bli mulig for kommunen selv å definere målbanen. Annen aktuell forbedring er delegering av klimatiltak ned i organisasjonen basert på konteringen av klimatiltaket.
Meld deg på vårt nyhetsbrev
Flere nyheter
Integrer ISY Prosjektøkonomi med Framsikt
Kommuner står ofte som byggherrer for store og komplekse prosjekter, som skolebygg, helse- og omsorgsbygg og infrastrukturtiltak. Disse prosjektene stiller høye krav til økonomisk styring, dokumentasjon og rapportering. For å gjøre dette arbeidet mer effektivt kan nå ISY Prosjektøkonomi integreres med Framsikt.
Nå kan du utforske Framsikt-modulene selv
Er du nysgjerrig på de ulike modulene i Framsikt? Nå har vi gjort det enda enklere å utforske! Vi har nemlig oppdatert nettsiden vår med interaktive demoer. Det vil si at du kan klikke deg rundt og bli kjent med Framsiktløsningen i ditt eget tempo.
Hva er en god handlings- og økonomiplan?
Det formelle grunnlaget for kommunenes handlings- og økonomiplan er nedfelt i kommuneloven, plan- og bygningsloven og i statlige planretningslinjer. Men med det formelle grunnlaget på plass, hva skal så til for at kommunen utarbeider en god handlings- og økonomiplan?